Okolica
Sauna
Leżaki
Drewniana huśtawka
Grill
Ognisko
Badminton
Nurkowanie
Możliwość zorganizowania spływu kajakowego
Wędkowanie
Rowery
Rowerki wodne
Kijki do nordic walking
Łódka
Biblioteczka
Gry planszowe
Kącik herbaciany
Bilard
Dart
Park
Staw
Łąka
Grzybobranie
Rykowisko
łyżwiarstwo na stawie
koty
piesek
krówki
Zapraszamy do odwiedzenia naszych krówek rasy Highland. Są bardzo urodziwe, kudłate i grzywki przykrywają im oczy. Pozwalają się pogłaskać i dotknąć swoich rogów. Pamiętajcie o wzięciu ze sobą smakołyków dla naszych krówek: świeżo skoszoną trawkę, jabłuszka czy pozostałości bio z kuchni – panie kucharki zawsze coś przekażą dla nich na przegryzkę 😉
- „Jezioro Orle" (11,83 ha)
- „Jezioro Smołowe" (36,82 ha)
- „Jezioro Kamień" (50,57 ha)
- „Jezioro Bobięcińskie Wielkie ze Skibską Górą"
- „Źródliskowy obszar rzeki Brdy i Wieprzy na wschód od Miastka"
Prawie połowa powierzchni gminy to lasy.
Woda czysta i trawa zielona; grzybów, jagód i ryb dostatek.
Źródełko Hamer i wigwam myśliwski.
Zbój Rummel, który zabierał bogatym i rozdawał biednym.
Szlifiernia bursztynu w Świerznie
- późnobarokowy kościół p.w. NMP Wspomożenia Wiernych, wybudowany w latach 1727-1730, z wieżą z 1905 r. (zwieńczoną hełmem z 1927 r.)
- kościół p.w. Miłosierdzia Bożego z roku 1991
- kościół greckokatolicki p.w. Świętych Włodzimierza i Olgi w neobarokowym budynku z początków XX wieku (ul. Rybacka; warto obejrzeć wystawę w sali muzealnej poświęconą Akcji Wisła)
- ratusz zbudowany na początku XX w. jako budynek starostwa powiatowego (ul. Grunwaldzka 1)
- częściowo zachowana zabytkowa zabudowa przy ul. Armii Krajowej, Dworcowej i Kazimierza Wielkiego (z przełomu XIX i XX w.)
- ścieżki przyrodnicze nad Studnicą położony w granicach miasta „Zielony Ruczaj" (ul. Zielona i Kujawska) oraz biegnące z Pasieki dwie ścieżki -„Kąpielisko Rummela" i „U źródeł Studnicy".
- Bobięcino - wczesnośredniowieczne grodzisko na wyspie Jeziora Bobięcińskiego Wielkiego
- Dretyń - ścieżka przyrodnicza „Szlakiem Dretyńskich Dębów"
- Łodzierz - dwór rodziny Kamecke z lat 30-tych XX wieku
- Miłocice - szachulcowy kościół p.w. Świętego Michała Archanioła z 1771 r. z barokowym wyposażeniem z przełomu XVIII/XIX w.
- Świerzenko - pałac oraz zespół zabudowań folwarcznych z przełomu XIX/XX w; dworski park z zachowana alejką grabową i starodrzewem
- Świerzno - barokowy kościół p.w. Świętej Trójcy z 1710 r. z XVIII-wiecznym ołtarzem i amboną; drewniany szachulcowy dom z 1880 r.; szlifiernia bursztynu oraz ekspozycja narzędzi rolniczych i sprzętu gospodarstwa domowego; pomnikowa (ponad 300-letnia lipa krymska)
- Świeszyno - kościół filialny p.w. Matki Boskiej Fatimskiej, w którym znajduje się nastawa ołtarzowa autorstwa profesora Bronisława Chromego
- Trzcinno - zabytkowy XIX-wieczny pałac w otoczeniu parku; odrestaurowany szachulcowy kościół p.w. Macierzyństwa NMP z połowy XVI w.
- Tursko - pałac z przełomu XIX/XX w.
- Wałdowo - szachulcowy kościół parafialny p.w. Św. Stanisława Kostki z 1716 roku
- Wołcza Wielka - szachulcowy kościół parafialny p.w. Św. Stanisława Kostki z 1716 roku - XIX-wieczny neoromański kościół ewangelicko-augsburski; przykościelny cmentarzyk rodu Massowów; XIX-wieczny dwór.
- Szlak Kraina Lasów i Jezior (niebieski, 112 km, Jasien -rytów - Miastko - Żydowo)
- Szlak Doliny Wieprzy i Studnicy (czarny, 71 km, Słupsk - Kępice - Miastko)
- Szlak Krajobrazów Młodoglacjalnych (zielony, 82 km, Miastko - Kołczygłowy - Kozin)
- Szlak Doliną Brdy (żółty, 51 km, Miastko - Nowa Brda - Przechlewo)
- Na kolejowym szlaku (160 km, Miastko - Bytów - Łeba)
- Dolina Brdy (23 km, Miastko - Starzno - Świeszyno - Miastko)
- Niebieska Pętla (18 km, Miastko - Wołcza Wielka - Wołcza Mała - Pasieka - Miastko)
- Zielona Pętla (19 km, Miastko - Pasieka - Słosinko - Źródło Hamer Kraina Rummela - Pasieka - Miastko)
- Wielka Pętla (48 km, Miastko - Bobięcino - Świerzno - Miastko)
- Bobięciński Pierścień (21 km, wokół Jeziora Małego i Wielkiego Bobięcińskiego)
- Szlak Zwiniętych Torów (18 km - w większości po starym nasypie kolejowym Miastko - Bytów) - Miastko - Węgorzynko - Dolsko - Wałdowo). Powrót do Miastka z Wałdowa drogą lokalną przez Piaszczynę.
- Szlak Morenowych Wzniesień (32 km, Miastko - Dretyń - Bożanka - Trzebielino)
- Szlak Do Krainy Rummela (12,4 km, Miastko - Pasieka - J. Studzieniczno - Pasieka - Miastko)
- Szlak im. Bolesława Tomaszczyka (11 km, Wołcza Wielka - Toczeń - Bobięcino)
Każdy Gość zagajskiego Gościńca ma prawo samodzielnie decydować o formie spędzania swojego wolnego czasu. Nic nie chcemy narzucać, bo jeśli ktoś chce po prostu odpocząć poprzez „nic nierobienie” to ma do tego jak najbardziej prawo 🙂 Na pewno sprzyjać temu będzie obecność domku relaksu, w którym Goście mają możliwość skorzystania z sauny i kącika herbacianego z widokiem na park. Ponadto zapraszamy do naszej biblioteczki w której można znaleźć wiele ciekawych pozycji literatury oraz całą gamę gier planszowych, które zagwarantują wiele godzin rozrywki. Jeśli jednak będą mieli Państwo ochotę spędzić czas nieco bardziej aktywnie przygotowaliśmy listę wielu atrakcji dostępnych na terenie Gościńca i w jego okolicy. W niezależnym budynku zlokalizowana jest sala bilardowa z wysokiej jakości nagłośnieniem i rzutnikiem. Ponadto Goście mają możliwość skorzystania z gry w bilard lub dart.
Jezioro zaprasza wszystkich wędkarzy. Każdy z naszych gości ma możliwość wędkowania na kilku pobliskich jeziorach, które są regularnie zarybiane. Goście mają możliwość wykupienia karty wędkarskiej bezpośrednio w Gościńcu za symboliczną opłatą. Ponadto dysponujemy łodzią wiosłową oraz rowerem wodnym, które pozostają do dyspozycji naszych Gości. Naszym gościom udostępniamy nieodpłatnie rowery, kijki do nordic walking oraz koszyki i nożyki na grzyby. Ponadto leżaki i materace do odpoczynku w parku. W okresie mrozów dodatkowo zapraszamy na lodowisko na zamarzniętych stawach. Zaledwie kilka kilometrów dzieli nas od początku spływu kajakowego rzeką Brdą w miejscowości Świeszyno. Naszym Gościom zapewniamy kontakt z organizatorami spływu, którzy oferują kilkugodzinny wyjazd na rzeczną przygodę. Piękno i dziewicza przyroda przez wielu jest wyżej oceniana niż spływ rzeką Krutynią na Mazurach. Gościniec Zagaje położony jest ok. 60km od najbliższej plaży, co stwarza dogodne warunki do całodniowych wycieczek nad morze.