Głównym założeniem medytacji uważności mindfulness jest doświadczenie w pełni tego, co dzieje się w tym momencie, tu i teraz. To odczucie tej konkretnej chwili wszystkimi swoimi zmysłami. W medytacji uważności najważniejsza jest teraźniejszość. Ona musi być odbierana świadomie i w pełni. Nie możesz pozwolić swoim myślom odpłynąć i skupić się na przyszłości, na planach i na tym, co być może się wydarzy. Nie możesz także rozpamiętywać tego, co było, wyrzucać sobie niezrealizowanych celów. Musisz się skupić na teraźniejszości. Nadmierne rozmyślanie i analizowanie wszystkiego, co się dzieje, kłoci się z teorią mindfulness. Medytacja uważności pozwala być świadomym swoich myśli. To jedna z najbardziej relaksujących medytacji. Uważność jest cechą bardzo przydatną, ponieważ dzięki niej dostrzegamy stan naszych emocji. Ma również działanie terapeutyczne, pomaga zminimalizować stres, ogranicza negatywne myśli, a także znacząco poprawia funkcjonowanie naszego mózgu.
Tradycja buddyjska – medytacja uważności
Praktyka mindfulness ma swój początek w tradycji buddyjskiej. Eksperci z dziedziny psychologii zapewniają, że każdy kto praktykuje medytację uważności, dostrzega korzyści z niej płynące. Najczęściej pojawiają się takie odczucia jak: ograniczenie impulsywności, zwiększona uwaga, lepsza samokontrola, poprawa koncentracji. Dzięki medytacji uważności mindfulness praktykująca ją osoba odczuwa po kolei wszystkie swoje zmysły. Taki stan pozwala uspokoić umysł i zrelaksować się, a także wyraźniej przeżywać swoje życie. Medytacja pozwala wprowadzić organizm w stan relaksu, co skutkuje regeneracją i rozluźnieniem ciała. W jej trakcie zachodzą korzystne dla nas procesy m.in. poprawia się odporność organizmu.
Medytacja mindfulness dla każdego!
Trening uważności mindfulness jest narzędziem dostępnym dla wszystkich. Jest to łatwa forma kontemplacji przynosząca wymierne korzyści. Ogromne znaczenie ma tutaj fakt, że taki trening możemy wykonywać w codziennych sytuacjach i nie potrzebujemy do niego żadnych dodatkowych instrumentów.