Mindfulness jest ćwiczeniem umysłu pomagającym poradzić sobie ze stresem i negatywnymi emocjami. Medytacje mindfulness stosuje się także w terapii uzależnień, a także w trakcie leczenia depresji.
Mindfulness to inaczej uważność
Medytacja Mindfulness to nic innego jak świadome skupienie swojej uwagi na tym, co się dzieje, na doświadczaniu chwili obecnej. Dzięki takiemu treningowi zwiększa się nasza energia życiowa, oczyszczamy umysł, uczymy się cierpliwości. Medytacje uznawane są za reduktor stresu i napięcia psychicznego. Idealnym rozwiązaniem jest wprowadzenie treningu w codzienność, tak, by stał się pewnego rodzaju stylem życia. Dzięki codziennemu praktykowaniu, w czasie którym skupiamy swoją uwagę np. na oddechu, uczymy się odbierać pojawiające się myśli, ale nie koncentrujemy się na nich. Pozwalamy im odpłynąć. Trening uważności często mylnie jest postrzegany jako marnowanie czasu. No bo jak nazwać siedzenie i myślenie o niczym? Celem medytacji mindfulness jest uchwycenie myśli w danej chwili i koncentracja na emocjach, jakie wywołała, by w następnej chwili uwolnić ją (myśl). Jeśli trening wpleciemy w nasze życie, szybko dostrzeżemy elementy codziennego funkcjonowania, na które często nikt nie zwraca szczególnej uwagi np. zakupy, spotkanie biznesowe, czy dojazd do pracy.
Medytacja mindfulness krok po kroku
Rozpoczynając przygodę z medytacją mindfulness, należy podejść do niej metodą małych kroków. Jeśli nie chcesz od razu korzystać z grupowych treningów, wystarczy wdrożyć ćwiczenia w trakcie codziennych czynności. Usiądź wygodnie z kubkiem świeżo zaparzonej kawy albo z dowolnym owocem w dłoni i skup uwagę na czynności, którą wykonujesz. Otwórz umysł i daj dojść do głosu swoim zmysłom. Nie spiesz się i postaraj się, aby nikt i nic w tej chwili nie rozproszyło twojej uwagi. Medytacja mindfulness jest cudownym narzędziem w naszych rękach. Polega przede wszystkim na odbieraniu własnych emocji w danej chwili, na skupieniu się na wykonywanej czynności i koncentrowaniu się, jakich bodźców doznaje nasz umysł.