Komunikacja. Wszędzie mówi się o niej, pisze, naucza. A kto nas nauczył komunikacji w związku? I jaka to była nauka? Dlaczego, po kilku latach przeżytych z tą drugą osobą ograniczamy się do komunikatów typu: “co dziś na obiad” czy “odwieź dzieci na zajęcia”? Terapia par może pomóc odpowiedzieć na te pytania.
Źródła nawyków komunikacyjnych – psycholog małżeński pomoże określić – czy skuteczne
Psycholog małżeński wymieni, z pewnością, liczne źródła naszych nawyków komunikacyjnych. Odniesie się do wzorców, które wynieśliśmy z rodziny, których nauczyliśmy się w szkole i w pracy, a także w relacjach społecznych ze znajomymi i przyjaciółmi. Tylko czy nasze wdrukowane schematy komunikacyjne mogą być skuteczne w relacji z partnerem czy partnerką? Terapeuta małżeński ma możliwość poprowadzić nas do bardziej twórczego porozumiewania się w naszym związku.
Co z tą komunikacją – przypomni terapia par
Codzienne wyzwania nie sprzyjają skutecznemu rozmawianiu z tą drugą osobą. Sam termin – komunikacja – bywa pojmowany jako zbyt naukowy, aby można go było zastosować w życiu na co dzień. A przecież to wcale nie jest takie trudne. Psycholog małżeński w czasie terapii dla małżeństw i par może wesprzeć partnerów w kształtowaniu skutecznego porozumiewania się w związku. Terapia par pozwala zrozumieć, jak ważne i efektywne jest:
słuchanie
mówienie
w taki sposób, aby codzienna komunikacja służyła podtrzymywaniu i rozwijaniu związku.
Błędy w komunikacji a terapia małżeńska
Nikt nie jest doskonały! Wszyscy popełniamy błędy we wszystkich rodzajach działań, które podejmujemy. Komunikacja w związku ma jednak znaczenie kluczowe – im jest mniej sprawna, tym mniej spójny i trwały może stać się nasz związek. Terapia par może unaocznić nam podstawowe zasady sprawnego porozumiewania się w zakresie nastawienia do rozmówcy:
- słuchanie partnera czy partnerki;
- dawanie sobie nawzajem prawa do wyrażania siebie – swoich emocji, punktu widzenia, swoich pomysłów, swoich potrzeb;
- szanowanie emocji i punktu widzenia drugiej osoby
oraz w nastawieniu do własnych wypowiedzi:
- ważne jest przekazywanie informacji o naszych własnych emocjach, punkcie widzenia, pomysłach, potrzebach w sposób zrozumiały dla odbiorcy;
- niezbędna jest zgodność przekazu werbalnego i tonu głosu, mowy ciała oraz wyrazu twarzy.
Dobry psycholog małżeński w trakcie terapii małżeńskiej jest w stanie przekazać nam ważność sprawnej komunikacji dla naszej wzajemnej relacji. Podkreśli, jak istotne jest skuteczne porozumiewanie, które:
- pozwala dotrzeć do źródła problemów w związku,
- umożliwia pracę na rzecz rozwiązania zaistniałych problemów,
- pozwala na uczestniczenie w świecie partnera czy partnerki,
- umożliwia podtrzymywanie i rozwijanie relacji we dwoje.
Terapia dla małżeństw i par – spa dla związku w agroturystyce Gościniec Zagaje
Terapia dla małżeństw i par w kaszubskiej agroturystyce Gościniec Zagaje to nie są sesje w typowym gabinecie psychologa małżeńskiego. Oprócz 3, 5 i 7-dniowych warsztatów psychologiczno-rozwojowych dla par jest to miejsce umożliwiające spa dla ducha i dla ciała, które:
- daje możliwość spędzenia trzech, pięciu lub siedmiu dni w oderwaniu od codziennej gonitwy rodzinno-zawodowej w malowniczej strefie wytchnienia i ciszy;
- zapewnia kontakt z naturą, która zachęca do spacerów we dwoje po lesie, nad pięknie położonym jeziorem, po okolicznych nieskażonych łąkach i polach;
- daje możliwość doświadczenia niepowtarzalnych chwil we dwoje w saunie opalanej drewnem, wzbogaconej przez seans aromaterapii;
- jest okazją do uprawiania nordic walking, gry w bilard, eksplorowania okolicy na rowerach – tylko we dwoje.
Terapia małżeńska w Zagajach znajduje swoje uzupełnienie w postaci posiłków przy wspólnym stole pełnym lokalnych smakołyków i dań z kuchni polskiej, w czasie wypoczynku na wygodnej kanapie, przed kominkiem, przy filiżance dobrej herbaty lub kawy, jak również przy czytaniu książki wypożyczonej z miejscowej biblioteki.
Spa dla ducha i związku w Gościńcu Zagaje pomoże w:
- odkrywaniu na nowo miłości i ponownego odkrywania siebie nawzajem,
- pogłębieniu więzi i intymności,
- rozwijaniu relacji,
- zbliżeniu się do siebie nawzajem jako pary,
- doświadczaniu nowych sposobów spędzania wolnego czasu.
A to wszystko można osiągnąć dzięki elementom terapii dla par włączającym ćwiczenia:
- technik odprężenia i głębokiej relaksacji,
- sztuki zwalniania i wyciszania w kontakcie z nieskażoną kaszubską naturą poprzez elementy naturoterapii,
- wpływu dźwięku mis tybetańskich i gongu na procesy odprężenia i wyciszenia.
Warto zainwestować w trwały związek! On daje nam poczucie oparcia, bezpieczeństwa, zakorzenienia w chwiejnej rzeczywistości.